Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Todt pracuje nad wyścigami samochodów elektrycznych
08-04-2011, 14:26
RE: Todt pracuje nad wyścigami samochodów elektrycznych
Zdrożeje jak amen w pacierzu. Auta elektryczne w najbliższych 20 latach nie będą ani tańsze ani bardziej ekologiczne od benzynowych więc jak na razie - beze mnie.
Technologia jest już dawno opracowana. Zostaje tylko kwestia kiedy zostanie wprowadzona. I na pewno nie zadecyduję o tym ja czy Ty, tylko grupa ludzi która tym interesem kręci.
Takie pomysły jak ten Todta traktuję bardziej jako ciekawostki niż coś co będzie miało realny wpływ na F1 w perspektywie powiedzmy 5 lat.

Co innego codzienna technika użytkowa co innego emocje, jakie dają wyścigi. Ludzie dalej lubią wyścigi konne mimo, że na co dzień nimi nie jeżdżą. Chodzi o emocje, adrenalinę frajdę. Coś czego nie da na dzień dzisiejszy auto elektryczne. Ilu młodych chłopaków marzy o Mustangu rocznik 72 a ilu o nowym Priusie?

Często na drodze spotykam prawdziwych szaleńców,pędzących na złamanie karku, wbrew rozsądkowi...naprawdę... ciężko ich wyprzedzić.
http://www.f1pogodzinach.blogspot.com
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-04-2011, 14:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2011 14:29 przez MP_Records.)
(08-04-2011 14:16)szymon_ napisał(a):  Energia odnawialna: póki co jest w powijakach, dla przykładu jeden dość duży wiatrak generuje około 2MW mocy.. Średniej wielkości blok opalany węglem czy gazem generuje ok 400MW.. wynik jest taki, że aby osiągnąć sprawność energetyczną konwencjonalnego bloku energetycznego (zakładając ciągły wiatr bez przerw) musisz postawić około 200 wiatraków... jest to wielokrotnie droższe.

Ale do wytwarzania prądu nie potrzebujesz żadnego innego źródła, jak tylko wiatr, który jest twożony z eenrgii słonecznej, a ta jest za darmo! Z wykrzyknikiem, nie w złości a by zaakcentować.
Więc z tego co patrzyłem i porównywałem ceny energia ze źródeł kopalnych jest tańsza od odnawialnej, przynajmniej na mazowszu, bo nie patrzyłem na śląsku, bo tam nie mieszkam, a tam mają tych wiatraków najwięcej. Ale masz racje, tylko początkowo. Bo na początku by spłacić koszt wiatraków, potrzeba by ta energia była na tyle droższa by zwykły człek jak ja chciał ją mieć. Ja jej nie chcę, bo mnie na nią nie stać. Ale po 10 latach te wiatraki będą spłacone i dalej będą wytwarzać prąd. Odliczając jeszcze amortyzacje sprzętu. ciekawe ilu żywotni jest taki wiatrak?
Ale według mnie za kilka lat energia wiatrowa będzie tańsza od kopalnej.
(08-04-2011 14:26)kleryk napisał(a):  Ilu młodych chłopaków marzy o Mustangu rocznik 72 a ilu o nowym Priusie?

Mmże leksus ct200h. Jest tańszy od priusa, a ma to samo co prius. Dokładnie ten sam silnik i spalinowy elektryczny. Jest lżejszy
08-04-2011, 14:31
Cytat:Ale do wytwarzania prądu nie potrzebujesz żadnego innego źródła, jak tylko wiatr, który jest twożony z eenrgii słonecznej, a ta jest za darmo! Z wykrzyknikiem, nie w złości a by zaakcentować.

Niestety nic za darmo. Urządzenia musisz opracować, postwić, serwisować (!).

Często na drodze spotykam prawdziwych szaleńców,pędzących na złamanie karku, wbrew rozsądkowi...naprawdę... ciężko ich wyprzedzić.
http://www.f1pogodzinach.blogspot.com
08-04-2011, 14:37
Tak dokładnie. Wiatrak za kilka lat będzie spłacony ( w tym jest jego projekt i wykonanie). Aby tylko serwis.
A to co mamy teraz? Nie tylko serwis, a węgiel - paliwo, sztab górników, ich emerytury, przewoźnicy, którzy tyen węgiel dostarczą do elektrowni, maszymy kopalne, tych serwis i leasing tych maszyn. To wszystko jest droższe od zwykłej elektrowni wiatrowej.
08-04-2011, 14:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2011 14:45 przez szymon_.)
MP_Records
Policzmy razem: zapotrzebowanie Polski na prąd to jakieś 25GW czyli 25 000 MW. Zakładając, że jeden wiatrak ma średnio 1,5 MW, musielibyśmy postawić ponad 16,5 tyś takich maszyn w Polsce. Jedna farma wiatrowa liczy średnio 10 wiatraków, musielibyśmy byśmy mieć zatem 1650 farm wiatrowych czyli ponad 100 takich farm w każdym województwie... i nieprzerwany wiatr
Uwierz mi jest to niewykonalne. Wink
08-04-2011, 14:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2011 14:50 przez MP_Records.)
Nie wiem, nie zastanawaiłem się nad tym, gdyż nie dysponuje danymi technicznymi farm wiatrowych. Ale zakładając, ze 100 takich farm, to moze zabraknąc miejsca w Polsce bo one muszą znajdować sie w jakiejś odległości od budynków mieszkalnych.
Rzecz jasna - niewykonalne, to po co stawiają?
Możliwe, że wejdzie technologia rozszczepiania atomu? Ale to może nastąpić grubo za 50 lat.
A Wisełka i Odra? Elektrownie wodne w górach? Jak one z moca wytwarzanej energi?
Norwegia ma pełno takich elektrowni wodnych i zasila ponad 90% karaju w tą energię
08-04-2011, 15:04
(08-04-2011 14:48)MP_Records napisał(a):  Nie wiem, nie zastanawaiłem się nad tym, gdyż nie dysponuje danymi technicznymi farm wiatrowych. Ale zakładając, ze 100 takich farm, to moze zabraknąc miejsca w Polsce bo one muszą znajdować sie w jakiejś odległości od budynków mieszkalnych.
Rzecz jasna - niewykonalne, to po co stawiają?
Możliwe, że wejdzie technologia rozszczepiania atomu? Ale to może nastąpić grubo za 50 lat.
A Wisełka i Odra? Elektrownie wodne w górach? Jak one z moca wytwarzanej energi?
Norwegia ma pełno takich elektrowni wodnych i zasila ponad 90% karaju w tą energię

Nowy trend zakłada powstanie elektrowni wiatrowych nad morzami co jest jakąś alternatywa ale jak już zauważyłeś jest problem dostępnego miejsca. Mało kto o tym mówi ale farmy wiatrowe w Niemczech powstały głównie na potrzeby rolnictwa..

Elektrownie wodne generują stosunkowo małe moce np. EL. Solina tylko 200 MW a zajmują potężne obszary - Norwegia ma inną budowę geograficzna niż Polska więc nie ma co porównywać.

Obecnie we Francji prowadzone są badania nad wytworzeniem rektorów plazmowych (takie sztuczne słońce) niestety obecne materiały wciąż blokują rozwój tej technologii i dlatego tyle to trwa...
08-04-2011, 17:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2011 17:49 przez MP_Records.)
Wiem, słyszałem na temat tej elektrowni, ale by coś bliżej powiedzieć musiałbym zapoznać się z materiałami na temat tego rodzaju energii.
Z jednej strony energia, którą dostarczamy do ładowania akumulatorów, a z drugiej silniki elektryczne?

Czy kiedykolwiek silnik elektryczny pokona spalinowy?
09-04-2011, 15:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2011 15:44 przez szymon_.)
(08-04-2011 17:12)MP_Records napisał(a):  Czy kiedykolwiek silnik elektryczny pokona spalinowy?

Oglądałem kiedyś program na Discovery, organizatorzy postawili na torze Lamborghini, Nascar'a i elektryczną wyścigówkę ... Wynik tej konfrontacji był porażający i zniszczył mój cały dotychczasowy światopogląd...

http://www.youtube.com/watch?v=Rh1xMwOO54s

Istotnym faktem jest niestety sprawa dźwięku silnika benzynowego a elektrycznego ale to już zupełnie inna historia.. miłego oglądania (proponuje obejrzeć cały film)
Wink

ps. podziękowania dla moderatora za uporządkowanie tego naprawdę ciekawego wątku Wink
09-04-2011, 19:42
(09-04-2011 15:33)szymon_ napisał(a):  
(08-04-2011 17:12)MP_Records napisał(a):  Czy kiedykolwiek silnik elektryczny pokona spalinowy?

Oglądałem kiedyś program na Discovery, organizatorzy postawili na torze Lamborghini, Nascar'a i elektryczną wyścigówkę ... Wynik tej konfrontacji był porażający i zniszczył mój cały dotychczasowy światopogląd...

http://www.youtube.com/watch?v=Rh1xMwOO54s

Istotnym faktem jest niestety sprawa dźwięku silnika benzynowego a elektrycznego ale to już zupełnie inna historia.. miłego oglądania (proponuje obejrzeć cały film)
Wink

ps. podziękowania dla moderatora za uporządkowanie tego naprawdę ciekawego wątku Wink

Ludzie nie dajcie sobie wciskać takiego kitu, ten pojedynek to bubel jakich mało.
Jedyne co dowiódł ten program to to, że samochody elektryczne mogą mieć lepszy start. Napisałem mogą bo nie wiem jaki stosunek mocy do masy miał ten wózek na zakupy. Dlaczego obok nie postawili np. atoma? Porównywalne gabaryty.
W całym filmie nie pokazali ani razu całego okrążenia, co więcej nie pokazali więcej niż 1/4 okrążenia, zatrzymali ujęcie jak gallardo zaczął go połykać. Zresztą gallardo to cięższe i większe auto z gorszą trakcją i w dodatku jedzie zakręt po zewnętrznej.

Co do zanieczyszczania środowiska to najlepiej by było gdyby ujawnili ile CO2 jest uwalniane do atmosfery przy produkcjii baterii, ich utylizacji oraz przy produkcji energii do tych wozidełek.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości